Nyt fra Bestyrelsen

Kære medlemmer

Lille hilsen fra bestyrelsen til jer. 

Flere har efterspurgt om nyt fra bestyrelsen, så vi bruger lige muligheden til at fortælle at alle vores referater fra vores bestyrelses møder bliver løbende lagt på hjemmesiden, så alle medlemmer kan følge med i hvad der sker.

Læs referater her

Derudover vil vi gerne lige minde alle spillere om at hjælpe med at holde banen ren og pæn. Vi henstiller til at cigaretter, skrald og flasker smides i de opsatte skraldespande og ikke lader det ligge på golfbanen. 

Især cigaretskodder er et tilbagevendende problem. 

 

Derudover har vi haft besøg af DGU’s banechef, som har været her og set alle de tiltag klubben gør for biodiversiteten på banen. 

DGU’s Fond har givet et flot tilskud til Trelleborg Golfklub, så vi har haft mulighed for at pplante alle de nye frugttræer ved hul 17.

Derudover blev han vist rundt på banen, så han kunne se alle de mange tiltag vi gør for biodiversiteten og han var meget begejstret. 

Tak til DGU

Mange hilsner

Bestyrelsen